Objawy przeziębienia - jak je szybko zdiagnozować?

kobieta, przeziębienie, grypa, choroba, katar, leczenie, leki/ fot. Fotolia/ Edipresse fot. Fotolia
Jak rozpoznać przeziębienie? Objawy nie muszą być charakterystyczne!
Julia Kot / 25.01.2019 09:14
kobieta, przeziębienie, grypa, choroba, katar, leczenie, leki/ fot. Fotolia/ Edipresse fot. Fotolia

Przeziębienie

Przeziębienie to choroba wirusowa, która rozwija się bardzo wolno. Osoba początkowo odczuwa osłabienie i katar. Z czasem (ale nie zawsze) dochodzi do tego gorączka i silny ból gardła. Z przeziębieniem trzeba walczyć szybko. Niebezpieczne są też powikłania.

Infekcję górnych dróg oddechowych może wywołać ok. 200 wirusów. Ich duża liczba sprawia, że nie tak łatwo się przed nią uchronić. Na przeziębienie nie wynaleziono dotychczas żadnej szczepionki. Osoby ze słabą odpornością „łapią” je więc nawet kilka razy w roku. W grupie zwiększonego ryzyka są też dzieci. Najczęściej chorujemy jesienią i zimą.

Jak dochodzi do zarażenia?

Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Zarazić możemy się więc, gdy osoba chora na nas kichnie, zakaszle bądź niehigienicznie zacznie wycierać nos w naszym towarzystwie. Drobnoustroje znajdują się też na klamkach, telefonach czy poręczach schodów. Jak z nimi walczyć? Podstawą jest regularne mycie rąk!

Objawy przeziębienia

Przykładowe objawy przeziębienia:

  • kichanie,
  • niedrożność nosa,
  • katar,
  • ból gardła,
  • suchy, nieproduktywny kaszel,
  • ból głowy.

Objawy gwałtownie przybierają na sile i są najbardziej odczuwalne w ciągu 1-3 dni od rozpoczęcia choroby. Większość objawów utrzymuje się przez około 7 dni, ale niektóre z nich mogą być utrzymywać się nawet przez ponad 2 tygodnie.

Dlaczego nos w czasie choroby się zatyka?

Leczenie przeziębienia kiedyś

Przeziębienie towarzyszy ludziom od zarania dziejów i było leczone różnymi metodami, w zależności od kultury.

  • W Chinach chorobę tę leczono, paląc lecznicze zioła w punktach akupunktury.
  • W starożytnym Egipcie recytowano zaklęcie i nacierano nos ołowiem, kadzidłami i miodem.

Leczenie przeziębienia teraz

Niestety, nie ma skutecznego sposobu na przeziębienie. Można jedynie niwelować jego uciążliwe objawy i wpływać na poprawę samopoczucia. Pomoże więc picie dużej ilości płynów, w tym ciepłej herbaty z dodatkiem świeżo skrojonego imbiru i soku malinowego, odpoczynek i - jeżeli jest taka potrzeba - przyjmowanie leków obniżających gorączkę. Medycyna naturalna proponuje też spożywanie czosnku, cebuli i rozgrzewających przypraw.

Powikłania przeziębienia

Ważne jest, by nie bagatelizować przeziębienia. Nieleczone może spowodować wiele niepożądanych skutków, np.:

  • ostre zapalenie ucha,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie krtani,
  • zapalenie płuc.

Zobacz także:Szukasz naturalnego sposobu na przeziębienie? Sprawdź napar z imbiru!Dlaczego nie powinno się powstrzymywać kichania?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA