Jak dostać gorączki?

co zrobić żeby mieć gorączkę fot. Adobe Stock
Zjedz surowego ziemniaka lub proszek do pieczenia, wyjdź na dwór z mokrą głową, pocałuj przeziębioną osobę, natrzyj się śniegiem lub poćwicz i stań w przeciągu – podpowiadają forumowicze pytającym o to, co zrobić, żeby mieć gorączkę. Te metody grożą jednak poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Marta Słupska / 07.08.2020 09:09
co zrobić żeby mieć gorączkę fot. Adobe Stock

Co zrobić, żeby mieć gorączkę?

 – Jutro mam klasówkę i nie chcę iść do szkoły – czytamy na jednym z forów internetowych – Co zrobić, żeby szybko dostać gorączki? Tylko choroba może powstrzymać moich rodziców przed wysłaniem mnie jutro na lekcje!

Odpowiedzi są różne. Jedni radzą, żeby po prostu podgrzać termometr na kaloryferze lub w szklance z ciepłą wodą i w ten sposób oszukać rodziców, inni sugerują bardziej niebezpieczne metody: bieganie po mrozie z mokrą głową, zjedzenie surowego ziemniaka lub kontakt z przeziębioną osobą. Sposoby na to, by udawać gorączkę, a nawet, mówiąc wprost, jak się przeziębić i dostać gorączki, narażają na poważne konsekwencje zdrowotne

Czym grozi przeziębienie?

Rady na temat tego, jak dostać gorączki, zamieszczone w internecie, mogą doprowadzić do przeziębienia lub poważniejszych infekcji. Przeziębienie jest często traktowane po macoszemu – wydaje nam się, że ból głowy, gardła czy katar zaraz miną i nie ma sensu się leczyć. To błąd. Przeziębienie to infekcja wirusowa, która obniża ogólną odporność organizmu, a do tego upośledza zdolność miejscowego zwalczania drobnoustrojów przez błonę śluzową dróg oddechowych.

Przeziębienie może wywołać powikłania zdrowotne, np.:

  • zapalenie gardła, krtani lub oskrzeli,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • może zaostrzać takie choroby jak astma oskrzelowa czy przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc.

Czym mogą grozić powikłania przeziębienia?

Powikłania przeziębienia mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu:

Nie warto wywoływać gorączki

Sztuczne wywoływanie gorączki to wywoływanie choroby – a to nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli nie wyobrażamy sobie wstania z łóżka następnego dnia i zmierzenia się z czekającym na nas problemem, niezależnie od tego, czym on jest.

Warto też pamiętać, że – zgodnie z powiedzeniem – co się odwlecze, to nie uciecze. Nikt nie zwolni nas z klasówki dożywotnio, prędzej czy później będzie trzeba ją napisać – ale wtedy może się okazać, że musimy zostać po lekcjach, napisać ją sami w pustej klasie lub… odpowiadać ustnie. Nie warto więc kombinować.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 06.02.2014.

Więcej na temat przeziębienia i grypy:
Co na przeziębienie? Najlepsze sposoby
Domowe sposoby na przeziębienie - sposoby na ból gardła, kaszel, gorączkę
Zatkany nos – co oznacza i co robić? [komentarz eksperta]
Grypa i przeziębienie – obalamy 7 mitów!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA