Inhibitory neuraminidazy - co to za leki?

Inhibitory neuraminidazy - co to za leki?
Kontrola grypy jest niezmiernie istotnym zagadnieniem. O ile dla młodych zdrowych osób nawet podczas epidemii wystarczająca może być szczepionka, w grupie osób szczególnie podatnych niezbędna może okazać się profilaktyka lekami a także terapia. Jedną z grup takich środków stanowią inhibitory neuraminidazy. Są to świetne leki o bardzo dobrej skuteczności i niewielkim odsetku działań niepożądanych.
/ 08.11.2011 06:45
Inhibitory neuraminidazy - co to za leki?

Dostępne możliwości

Do inhibitory neuraminidazy należą dwa leki - zanamivir i oseltamivir. Tylko one z całej gamy leków stosowanych przeciwko grypie są skuteczne wobec wirusa, zarówno typu A jak i typu B.

Działanie inhibitorów neuraminidazy

Wirusy grypy typu A i B mają na swojej powierzchni neuraminidazę, enzym odpowiedzialny za uwolnienie wirusa z zakażonych komórek. Białko to odpowiada również za prewencję tworzenia się agregatów wirusowych oraz za rozprzestrzenianie się cząsteczek w układzie oddechowym. Chroni cząsteczki wirusa przed rozpadem. Leki te są analogami kwasu sialowego. Neuraminidaza w normalnych warunkach rozcina receptory grypy A i B, kwas sialowy od glikoprotein i glikolipidów .

Inhibitory neuraminidazy  blokują wszystkie dziewięć podtypów neuraminidazy, włącznie z tymi, które obecne są w ptasich odmianach wirusa.

Zobacz: Wirusy grypy - jakie są rodzaje?

Liczne korzyści

Stosowanie leków z tej grupy powoduje trzy podstawowe korzyści. Po pierwsze utrudnia przejście wirusa przez błonę śluzową  układu oddechowego, przez co opóźnia pierwotną infekcję. Po drugie hamuje uwalnianie nowych cząsteczek wirusa z powierzchni zakażonych komórek , a przez to spowalnia rozprzestrzenianie się wirusa w tkankach. Bardzo ważną zaletą jest również fakt, iż zahamowanie uwalniania wirusa, powoduje ograniczenie możliwości przekazywania wirusa między ludźmi.

Sprawdź: Jak wirus grypy infekuje nasze ciało?

By zapobiegać rozwojowi choroby

Jeśli chodzi o profilaktykę zachorowań podczas epidemii wśród osób szczególnie narażonych na zachorowanie i groźne powikłania stosuje się z tej grupy tylko oseltamivir. Nie wykazano oporności wśród wirusów na leki tej grupy, co jest bardzo dobrą informacją.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Inhibitory neuraminidazy mają mniej działań niepożądanych niż inhibitory białka M2. Najczęściej powodują nudności i wymioty a bardzo rzadko zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. drgawki).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA