Co mówi o nas sposób kichania?

Okazuje się, że sposób kichania zdradza naszą osobowość i ma znaczenie w relacjach z innymi ludźmi. Jak to możliwe?
/ 13.11.2014 11:20

kichanie

Kichanie to odruch obronny, jakich mamy wiele. Nad odruchowymi reakcjami organizmu rzadko się zastanawiamy, bo często nie da się ich kontrolować. Co więc jest ciekawego w kichaniu?

Otóż z badania „Jak kichają Polacy?”, przeprowadzonego na zlecenie leku Modafen wynika, że może ono opowiedzieć kilka słów o naszej osobowości. Co więcej – sposób, w jaki kichasz ma też znaczenie w relacjach z ludźmi.

O komentarze do uzyskanych wyników poprosiliśmy ekspertów – otolaryngologa dra n. med. Piotra Rapiejko, międzynarodowego eksperta od mowy ciała Grzegorza Załuskiego i psychologa Marię Rotkiel.

Sposób kichania – nieświadomy przejaw charakteru

Na podstawie testu przygotowanego przez psychologa Marię Rotkiel wyłoniono 5 typów osobowości: hedonista, wrażliwiec, perfekcjonista (jak się okazało, zdecydowanie najczęstszy), ekstrawertyk i introwertyk, które następnie powiązano z różnymi cechami związanymi z kichaniem. Jak się okazuje, osobowość jest powiązana ze stylem kichania.

Kichanie – może i temat dla niektórych błahy, ale ile ciekawych rzeczy może powiedzieć o naszym charakterze?

  • „Wrażliwcy”, przeżywający własne emocje i zwracający dużą uwagę na uczucia innych, częściej niż inne typy osobowości starają się w towarzystwie tłumić odgłos kichnięcia lub odejść na bok.
  • Natomiast „Ekstrawertycy”, jako przedstawiciele populacji śmiałej i otwartej na ludzi, chociaż nierzadko starają się zasłaniać usta podczas kichania, to jednak zdecydowanie częściej od pozostałych osób nie mają potrzeby zmiany swojego zachowania w otoczeniu innych.
  • „Hedonista”, choć odważny i skory do żartów, nieraz próbuje ukryć, że chce mu się kichać.
  • „Introwertyk”, jako osoba powściągliwa i nieśmiała, dba o to, by kichając w towarzystwie, nie robić tego zbyt ekspresyjnie.
  • Co ciekawe, „Perfekcjonista”, mimo że dokładny i skrupulatny, jest też niezdecydowany i kicha bardzo różnie.

Oczywiście nie zawsze możemy przyporządkować siebie do jednego z wymienionych typów osobowości. Często łączymy w sobie cechy kilku z nich. Niezmienne jest jednak, że kichanie w towarzystwie to sytuacja krępująca dla większości z nas. Jak wnika z badania, szacuje się, że ponad 80% Polaków kicha różny sposób w zależności od tego, czy są sami, czy wśród innych osób.

Zobacz też: Jak wzmocnić odporność na jesień?

Czy sposób kichania ma znaczenie w relacjach z ludźmi?

Chociaż nasze odczucia w sytuacji, gdy ktoś w naszym towarzystwie kicha, różnią się w zależności od sposobu, w jaki to robi – przed siebie, w łokieć, w dłoń itp. – z badania „Jaki kichają Polacy?” przeprowadzonego na zlecenie leku Modafen wynika, że dominujące są reakcje takie jak niesmak i dezaprobata.

Większość zawartych w badaniu reakcji innych osób na sposób kichania da się odczytać analizując mowę ciała, a szczególnie ekspresje twarzy – wyjaśnia  Grzegorz Załuski, ekspert od mowy ciała. – Co istotne, niesmak i dezaprobata to odczucia, które są w ten sam sposób okazywane na twarzy. Dla mnie to bardzo pouczający wątek, ponieważ nasza psychika (zachowania) jest ściśle powiązana z naszą mową ciała. Oznacza to, że często odruchowe ekspresje pociągają za sobą nastawienie, sposób myślenia, a w konsekwencji zachowanie. Pokażmy to na przykładzie rozmowy o pracę. Kichając podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą zupełnie przypadkowo możemy wywołać u niego negatywne odczucia, a co za tym idzie – wpłynąć na podjęcie niekorzystnej dla nas decyzji. Dzieje się tak, ponieważ dla naszego mózgu nie ma znaczenia np. czy śmiejemy się prawdziwie czy wywołujemy to sztucznie – reakcja mózgu jest taka sama.

Zobacz też: Jak prawidłowo kichać?

Źródło: materiały prasowe Nepentes/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA